قیمت سنگ استخر برای لبه (دور)، عرشه و داخل استخر

قیمت سنگ استخر (Pool stone) برای لبه، عرشه، کف و داخل استخر، بسته به جنس سنگ و بخشی از استخر که قرار است سنگ در آنجا کار شود، متفاوت است. گرانیت، کوارتزیت و سنگ لوح، بهترین انواع سنگ استخر برای باغ، ویلا و استخرهای سرپوشیده شمار می‌آیند. دوام و استحکام بالا و قابلیت شستشو و تمیز کردن آسان، از مزیت‌های این سنگ‌های طبیعی است. نکته مهم در مورد تمامی سنگ‌هایی که در قسمت لبه (دور) و عرشه استخرها استفاده می‌شود، لغزنده نبودن آن‌هاست. در زمان انتخاب و خرید سنگ عرشه استخر، به بافت و رنگ آن توجه کنید تا هارمونی لازم را با رنگ و سایر موارد موجود در محوطه لنداسکیپ‌تان داشته باشد. در مورد انتخاب سنگ عرشه همچنین لازم است به شرایط اقلیمی منطقه توجه داشته باشد. در خرید سنگ کف استخر نیز باید به مقاومت سنگ در برابر تماس دائم با آب و احیاناً محلول‌های کلریدی توجه شود.

استعلام قیمت سنگ استخر

جهت استعلام قیمت روز انواع سنگ استخر، اعم از سنگ لبه، عرشه استخر و سنگ داخل استخر، با کارشناسان ما در مجموعه کوِه سنگ تماس بگیرید.

نکات مهم در خرید سنگ استخر

در زمان خرید سنگ لبه، عرشه و داخل استخر، به موارد زیر توجه کنید.

 • سنگ را برای محوطه سرپوشیده استفاده می‌کنید یا برای محوطه های روباز مثل باغ و ویلا.
 • سنگ به طور مداوم در معرض محلول‌ها و نمک‌های ضد عفونی کننده قرار دارد یا خیر.
 • اگر هدف شما خرید سنگ دور استخر باغ و  در کل فضاهای روباز است، اقیلم و شرایط آب و هوایی منطقه را در نظر داشته باشید.
 • در زمان خرید، به تم رنگی کاراکترهای اطراف استخر توجه کنید و سنگی را خریداری نمایید که رنگ آن با ساختمان و سایر کاراکترهای اطراف، همخوانی داشته باشد.

سنگ استخر چیست؟

منظور از سنگ استخر (Pool stone) سنگی است که برای استفاده در داخل استخر (کف و دیواره‌ها)، لبه استخر (دور تا دور) و همچنین عرشۀ آن بکار گرفته می‌شود. سنگ‌های طبیعی و مصنوعی متنوعی برای استفاده در این مورد وجود دارد. همچنین، بسته به نوع استخر (سرپوشیده یا روباز) انتخاب‌های متعدد و متفاوتی برای خرید وجود دارد. مثلاً انتخاب و خرید سنگ دور استخر باغ ممکن است با سنگ استخرهای سرپوشیده فرق داشته باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، با کوهِ سنگ همراه باشید.

سنگ استخر باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

سنگ‌هایی که برای استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید دارای مقاومت خمشی مناسب باشد. این مورد به ویژه در مورد انتخاب و خرید سنگ عرشه استخر باید بیشتر توجه شود. ویژگی‌های دیگری نیز لازم است که در ادامه بیان شده است.

 • سنگ استخر نباید لغزنده باشد.
 • پوک نباشد.
 • تخلخل و خلل و فرج نداشته باشد.
 • قابلیت ضخیم بُری داشته باشد.
 • در عین زیبایی، مستحکم باشد.
 • عاری از هرگونه شکاف و گوشه‌های تیز باشد.
 • در برابر یخ زدن مقاوم باشد (استخرهای روباز مثل استخر باغ‌ها و ویلاها.
 • در استخرها و به ویژه استخرهای عمومی، جهت ضد عفونی کردن آب، به طور مرتب کلر یا نمک استفاده می‌شود. بنابراین مهم است سنگفرشی را انتخاب کنید که در برابر این مواد مقاومت لازم را داشته باشند.
 • شرایطی وجود دارد که ممکن است مواد شیمیایی، غذا یا برگ درختان روی سنگفرش عرشه استخر، به ویژه استخرهای باغ و ویلا بریزد. به این ترتیب، باز هم باید سنگ‌فرش‌هایی را انتخاب کنید که بتوانند در چنین شرایطی مقاومت کنند. سنگ‌فرش‌هایی محکم و مقاوم که لک نگیرند.

بهترین انواع سنگ استخر

برای بسیاری از صاحبان خانه، استخر شنا به منزلۀ یک سرمایه‌گذاری مجلل و مناسب برای استراحت و آرامش در نظر گرفته می‌شود. وقتی صحبت از فضای زندگی در فضای باز و ساخت استخر می‌شود، متریال اجرایی متعددی وجود دارد که می‌توانید در نظر بگیرید. در بسیاری از موارد، از سنگ‌های طبیعی برای زیباسازی استخرها و محوطۀ اطراف آن استفاده می‌شود. در این وبلاگ به بررسی بهترین سنگ برای استخر، مزایای استفاده از سنگ طبیعی و همچنین مراقبت‌ها و نگهداری های لازم پرداخته‌ایم.

 • سنگ لوح یا اسلیت (Slate)
 • گرانیت
 • کوارتزیت
 • بازالت

سنگ لوح برای عرشه استخر

سنگ لوح یک انتخاب محبوب برای سنگ استخر، به ویژه برای عرشه و لبۀ آن است. سنگ لوح یا اسلیت، یک سنگ طبیعی است که در شرایط دگرگونی ایجاد می‌شود؛ از این رو، سنگی متراکم، سنگین و بادوام است. یکی از مزیت‌های بسیار خوب آن این است که می‌توان آن را در طول و عرض‌های دلخواه برش داد. سنگ لوح در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها تشکیل می‌شود. از مشکی تیره و قهوه‌ای و قرمز گرفته تا بنفش و آبی مایل به خاکستری.

گرانیت، سنگ استخر همه فن حریف!

گرانیت که به عنوان یکی از سخت‌ترین سنگ‌های طبیعی شناخته می‌شود، یک انتخاب محبوب برای استخرها است. این سنگ به خوبی امتحان خود را در آزمون مقاومت و دوام در گذر زمان داده است. پس از نظر دوام و مقاومت‌های خمشی و سایشی خیال‌تان راحت باشد. می‌توانید از گرانیت در قسمت عرشه و همچنین به عنوان سنگفرش داخل استخر استفاده کنید. نکته‌ای باید توجه شود، این است که در زمان خرید، بجای گرانیت‌های ساب خورده و براق، باید گرانیت‌های بدون لغزش با پرداخت تیشه‌ای را انتخاب کنید. این گرانیت‌ها زیبا هستند و با معماری معاصر همخوانی خوبی دارند. ظاهر خالدار گرانیت این مزیت را دارد که در صورت ایجاد لکه و یا ریخته شدن زباله‌های ریز، تا حدی مانع از دید آن‌ها می‌شود. تخلخل این سنگ بسیار ناچیز است و قابلیت شستشوی خوبی نیز دارد؛ حتی با شوینده‌های اسیدی.

کوارتزیت مناسب برای کف و عرشه استخر

کوراتزیت سنگی سخت و متراکم با بافت موزاییکی است. از این رو، یک انتخاب ایده آل به عنوان سنگ استخر است؛ هم برای کف و هم برای عرشه. اما با توجه با بافت موزاییکی کوارتزیت، می‌توان به راحتی آن را برای عرشه استخر و لبۀ آن نیز استفاده کرد. بافت موزاییکی این سنگ، مانع از لغزندگی اطراف استخر و عرشه آن می‌شود. کوارتزیت به لحاظ سختی، دوام، مقاومت در برابر رطوبت، کم از گرانیت ندارد! بنابراین، گزینه بسیار مناسبی برای خرید سنگ سرویس بهداشتی نیز محسوب می‌شود. رنگ‌بندی متنوع این سنگ، دست شما را برای انتخاب رنگ‌های سفید، صورتی و سبز باز گذاشته است.

سنگ کف استخر و انواع آن

سنگ طبیعی که برای کف استخر به کار گرفته می‌شود، باید در برابر تماس دائم با آب مقاوم باشد. همچنین در برابر محلول‌های ضد عفونی کننده و مواد شیمیایی که در آب ریخته می‌شود نیز مقاومت داشته باشد. بهترین سنگ‌هایی که در این مورد می‌توان معرفی کرد عبارتند از:

 • کوارتزیت
 • گرانیت
 • سنگ لوح

سنگ عرشه استخر

گرانیت و بازالت از جمله سنگ‌های طبیعی و مقاومی هستند که می‌توانید برای عرشه استخر استفاده کنید. اگر تمایل دارید از سنگ‌های با رنگ روشن استفاده کنید، گرانیت را در گزینه‌های خرید خود جای دهید. در صورتیکه تمایل به رنگ طوسی یا رنگ‌های تیره مثل خاکستری و مشکی دارید، بازالت گزینه مناسبی است. بازالت دو تیشه از لغزش پا در حین راه رفتن بر روی عرشه استخر، جلوگیری می‌کند.

سنگ عرشه استخر؛ بازالت
سنگ عرشه استخر؛ بازالت

هنگام انتخاب سنگ استخر برای عرشه، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 1. سبک (Style)
 2. رنگ
 3. بافت سنگ
 4. اندازه و ابعاد سنگ استخر
 5. شکل و الگوی طرح استخر

ظاهر کلی یک استخر به سبکی بستگی دارد که بر اساس آن ساخته شده است. سبک استخر شما ممکن است روستیک باشد و یا مدرن. سبک روستیک ظاهری با خطوط طبیعی‌تر و خشن‌تر ایجاد می‌کند. این درحالیست که در استخرهای سبک مدرن، عموماً خطوط تمیز و براق می‌باشد.

اگر استخر باغ و ویلای شما در بیشتر روزهای سال در معرض تابش نور آفتاب است، برای جلوگیری از افزایش بیش از حد دما و تعدیل آن، سنگی با رنگ روشن در نظر بگیرید. مزیت دیگر رنگ‌های روشن این است اشعه‌های مخرب آفتاب، نمی‌تواند آن‌ها را دچار رنگ پریدگی کند. در کنار همۀ این‌ها، در زمان خرید، رنگ یا تم رنگی ساختمان، خانه، ویلا، حیاط و یا مکان اطراف استخر را نیز در نظر داشته باشید.

بافت سنگ عرشه استخر

بافت سنگ، تأثیر بسیار زیادی بر ظاهر و احساس پاسیو استخر شما دارد. سنگفرش‌های تخته‌‌ای اصلاح شده، ظاهری طبیعی و روستیک در محوطه ایجاد می کنند.

سنگ عرشه استخر
سنگ عرشه استخر؛ سبک روستیک

اندازه و ابعاد سنگ استخر

در زمان خرید سنگ استخر، ابعاد سنگ‌ها را در نظر داشته باشید. کوچک، متوسط یا بزرگ، اندازه سنگ بر ظاهر و احساس عرشه استخر تأثیر می‌گذارد! اگر فضای عرشه بزرگ است، از قطعات با اندازه بزرگتر استفاده کنید تا حسی عالی به آن ببخشید. قطعات سنگی کوچکتر معمولاً برای عرشه هایی با طرح‌های مرکب و پیچیده‌‌ استفاده می‌شود و می‌تواند ظاهر پیچیده‌تری ایجاد کند.

اَشکال و الگوهای طراحی

اشکال سنگ، چه مربع‌ و مستطیل‌های لبه منظم و مستقیم باشد یا نامنظم، میتواند بر طراحی عرشه استخر تأثیر گذار باشد و اگر به درستی انتخاب نشود ممکن است طراحی عرشه استخر را به طور کامل تغییر دهد.

سنگ دور استخر باغ و ویلا

در مورد استخرهای روباز، علاوه بر ایمنی و مقاومت در برابر لغزش، دوام سنگ استخر نیز مهم است. زیرا سنگ‌ها مدام در معرض عوامل طبیعی مثل اشعۀ آفتاب، بارندگی‌ها و سرد و گرم شدن ناشی از تغییرات دمای هوا قرار دارند. سنگ لاشه یکی از انواع سنگ‌هاست که برای دورتادور و لبه استخر استفاده می‌شود. این سنگ در جنس‌های مختلف اعم از آذرین، رسوبی و دگرگونی وجود دارد. سنگ لوح یا اسلیت، از جمله سنگ‌های دگرگونی با بافت بسیار ریز است که رنگی تیره دارد و مانع از لغزش پا نیز می‌شود و این خود یک مزیت است. اگر تمایل دارید سنگ دور استخرتان تیره رنگ باشد، سنگ لوح گزینه مناسبی است.

سنگ دور استخر باغ و ویلا برای مناطق خشک

اگر باغ یا ویلای شما در منطقه ای تقریباً خشک و کم بارش است، می‌توانید از تراورتن برای عرشه و دور استخرتان استفاده کنید. تراورتن به طور طبیعی، سنگی متخلخل است؛ این تخلخل مانع از لغزش و لیز خورد می‌شود. بنابراین، یک امتیاز مثبت است. اما توجه داشته باشید، تراورتنی را خریداری کنید که تخلخل زیاد و حفره‌های بزرگ نداشته باشد. تراورتن درجه یک شکلاتی و قهوه‌ای برای اشخاصی که در صدد خرید سنگ طرح چوب برای دور استخر هستند، گزینه خوبی است. سنگ تراورتن در برابر محلول‌های کلریدی که جهت ضد عفونی آب استخرها استفاده می‌شود، مقاومت خوبی دارد. اما در برابر محلول‌های اسیدی، نامقاوم است.

سنگ استخر؛ تراورتن
سنگ استخر؛ تراورتن

مزایای استفاده از سنگ برای استخرهای شنا

هنگامی که نوبت به انتخاب نوع ماده برای استفاده در مرحلۀ نازک کاری و زیباسازی استخر می‌رسد، مزایای سنگ طبیعی بی‌نظیر است. سنگ طبیعی را می‌توان بهترین متریال برای دور استخر دانست. این انتخاب مزیت‌های زیر را دارد:

 1. در برابر آب مقاوم است.
 2. با دوام و محکم است.
 3. نگهداری آن آسان است.
 4. در برابر حرارت و یخبندان مقاوم می‌باشد.
 5. در صورت نیاز به تعویض، به راحتی می‌توان آن را تعویض کرد.

استخر یک محوطۀ مرطوب است؛ بنابراین، زمین پیرامون آن، دیوارهای کناری و عرشه استخر باید آب بندی باشد. سنگ های طبیعی، به طور ذاتی دارای قابلیت ضد آب و جذب هستند که باعث می‌شود در چنین شرایطی آسیبی نبینند. با همۀ این‌ها، توصیه می‌کنیم سطح سنگ استخر را با آب بندی کردن، کاملاً پوشش دهید تا ویژگی ضد آب بودن آن‌ها به طور ایده‌آل ایجاد شود.

بسیاری از سنگ‌ها در برابر حرارت مقاوم هستند و حتی می‌توان در تابستان با پای برهنه روی آن‌ها راه رفت. در طول فصل زمستان، استخرهای باغ و ویلا در مناطق سردسیر ممکن است چرخه‌های یخ زدگی و آب شدن را تجربه کنند. با آب شدن برف، می‌توانید به راحتی یخ زدگی را بشویید یا تمیز کنید.

تمیز کردن سنگ طبیعی آسان است، زیرا به راحتی شسته می‌شود و به ابزار و مواد شیمیایی خاصی نیاز ندارد. برای اطمینان از ماندگاری و افزایش طول عمر سنگ عرشه و لبه استخرتان، موارد زیر را توصیه می‌کنیم.

 • پس از نصب سنگ استخر، آن‌ها را آب بندی کنید.
 • سطح آب استخر را در حدود 10 سانتی متر پایین تر از سطح استخر مدیریت کنید.
 • برای جلوگیری از لک شدن اجازه ندهید زباله یا مواد غذایی در طولانی مدت روی سنگ‌ها بماند. در صورت لک شدن، سنگ‌ها را با یک پاک کننده با pH خنثی تمیز کنید.

انتخاب سنگ استخر باغ و ویلا بر اساس شرایط آب و هوایی

اگر استخر در منطقه‌ای با اقلیم سرد و یخبندان ساخته شده است، حتما سنگی با جذب آب کمتر برای عرشه استخرتان انتخاب کنید. در چنین شرایطی، گرانیت‌ها، کوارتزیت‌ها و سنگ های پورفیری در صدر انتخاب‌ها قرار می‌گیرند. این سنگ‌ها در تمام شرایط آب و هوایی مقاوم هستند. برخی ماسه سنگ‌ها نیز در برابر یخ زدگی مقاومت خوبی دارند.

اگر باغ یا ویلای شما در منطقه‌ای پُر بارش و صنعتی است، تا حدّ امکان از تراورتن استفاده نکنید. زیرا بارندگی‌ها در مناطق صنعتی، از نوع بارش‌های اسیدی است و چنین بارش هایی، در طولانی مدت، از زیبایی سنگ تراورتن می‌کاهد؛ به ویژه اینکه تراورتن‌های لبه و دور استخر، پوشش‌های رزین (که می‌تواند از سنگ محافظت کند) ندارند. در مورد باغ ویلاهای موجود در شهرهایی مثل تهران، اصفهان، شیراز، کاشان، یزد، قم و سایر مناطق خشک، خرید سنگ لبه و دور استخر از جنس تراورتن، مانعی ندارد.

در پایان، فراموش نکنید که ساخت استخر به مثابه یک سرمایه گذاری برای خانه، ویلا و باغ شماست. بنابراین، بسیار مهم است که سنگی را انتخاب کنید که بهترین زیبایی، مقاومت و دوام را بر اساس شرایط استفاده شما داشته باشد. اگر برای تصمیم گیری اینکه کدام سنگ طبیعی مناسب سبک و خانه شما است به کمک نیاز دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی، با ما تماس بگیرید: 09197562272؛ 66396090-021

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قیمت سنگ استخر برای لبه (دور)، عرشه و داخل استخر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قیمت سنگ استخر برای لبه (دور)، عرشه و داخل استخر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *