قیمت خرید سنگ گرانیت سیاه و سفید ایرانی و خارجی

قیمت سنگ گرانیت (Granite) مشکی، سفید و صورتی ایرانی بر اساس رنگ، برند (نطنز، نهبندان، مروارید مشهد، اصفهان) میزان ساب و تمیز بودن برش سنگ تعیین می‌شود. گرانیت یک سنگ آذرین درونی با چگالی 2.7، ظاهری بسیار زیبا و مقاومت عالی است که در سنگ‌کاری کف پارکینگ، پله، روی کابینت و کانتر، نمای ساختمان و همچنین ساخت روشویی کاربرد دارد. اگر در صدد خرید گرانیت ارزان قیمت هستید، برند مروارید مشهد، را انتخاب کنید. گرانیت مشکی تویسرکان نیز بالاترین قیمت را در میان برندهای ایرانی دارد. Granite سنگی غنی از کوارتز است (70-77% Sio2) و از مشخصات اصلی آن می‌توان به مقاومت بسیار خوب در برابر نیروهای فشاری، سایش و فرسایش اشاره کرد. به لحاظ علمی و در واقعیت، سنگی به عنوان granite سبز وجود ندارد و آنچه که ممکن است در بازار سنگ با این عنوان به مشتریان بفروشند، یا مرمر سبز است یا سنگ‌های دیگری که به دلیل وجود عناصر خاص و کانی‌های سبز رنگ، به رنگ سبز درآمده‌اند.

سؤالات متداول در خرید سنگ گرانیت

 • آیا گرانیت جزء سنگ‌های متخلخل است؟ خیر؛ تخلخل این سنگ تقریباً صفر است.
 • مقاومت این سنگ در برابر حرارت چقدر است؟ این سنگ می‌تواند درجه حرارت‌های 150 تا 200 درجه را تحمل کند.
 • آیا granite سنگی لغزنده است؟ این موضوع به میزان ساب دادن و صیقل دادن و همچنین استفاده از رزین بر سطح آن بستگی دارد. ساب دادن زیاد و صیقلی کردن سنگ، علاوه بر زیباتر شدن، موجب لغزنده شدن آن می‌شود.
 • آیا استفاده از محلول سفید کننده (وایتکس) در زمان شستشو، به سنگ آسیب می‌زند؟ خیر. بهتر این است که از شوینده‌های معمولی (مثل تاید دستی) استفاده کنید. اما وایتکس آسیبی به سنگ نمی‌رساند.
 • این سنگ در برابر خط و خش مقاوم است؟ بله؛ نگرانی بابت خط و خش بر روی سنگ نداشته باشید.
 • آیا سنگ گرانیت لک‌دار می‌شود؟ هر قدر گرانیت خالص‌تر باشد، یعنی میزان کانی‌های فرعی و اُپاک و ناخالصی‌های آن کمتر باشد، احتمال لک‌دار شدن آن کاهش می‌یابد. کم بودن کانی میکای سیاه (بیوتیت) نیز احتمال لک گرفتن را کاهش می‌دهد. در کل اگر این سنگ در تماس طولانی مدت با آب و رطوبت نباشد، جای نگرانی از بابت لک‌دار شدن نیست.

جهت استعلام قیمت، مشاوره و خرید انواع گرانیت، با ما در مجموعۀ کوهِ سنگ تماس بگیرید: 09197562272؛ 66396090-021 ؛ کوهِ سنگ، سیگنال مثبتِ سنگ… با حرفه‌ای‌ها کار کنید؛ از متخصصان امر خرید کنید.

نکات قابل توجه در زمان خرید

 • اگر در مناطق مرطوب (مثل شمال و جنوب کشورمان ایران) سکونت دارید، برندهایی را خریداری نمایید که میزان آهن‌شان صفر و جذب آب‌شان نیز صفر یا بسیار اندک باشد.
 • اگر سنگ را برای ساخت روشویی و برای روی کابینت آشپزخانه یا کانتر آشپزخانه خریداری می‌کنید، برندی را انتخاب کنید که میزان آهن و جذب آب آن صفر باشد.
 • در مورد مناطق گرم و خشک که درصد رطوبت صفر یا بسیار اندک است، استفاده از سورت‌های حاوی مقادیر اندک آهن و سورت‌هایی که جذب آب‌شان متوسط است، مشکل زا نخواهد شد.
 • برای محیط‌های صنعتی، پارکینگ، راه پله و سنگ نما، برند یا برندهایی را خریداری کنید که مقاومت فشاری و سایشی بالا داشته و جذب آب نداشته باشند.
 • اگر به سنگ‌های مشکی رنگ علاقه‌مند هستید و تمایل دارید آن را با دکوراسیون خود سِت کنید، به خاطر داشته باشید که هیچ گرانیتی به طور یکدست و کامل مشکی نیست. همواره دانه‌های شیشه‌ای (ابری) کوارتز در این سنگ‌ها وجود دارد که مانع از مشکی شدن یکدست سنگ می‌شود. زیرا اصولاً کوارتز پای ثابت و اصلی این سنگ است و گرانیت بدون کانی کوارتز، دیگر گرانیت نیست!

عوامل مؤثر بر قیمت سنگ گرانیت

قیمت گرانیت به موارد متعددی بستگی دارد و همۀ آن‌ها قیمت یکسانی ندارند. برند و رنگ از عوامل اولیه و اصلی در تعیین قیمت گرانیت است. ضخامت نیز در قدم بعدی، از عوامل تعیین کنندۀ قیمت سنگ هاست. با توجه به اینکه برای هر کاربرد، ضخامت سنگ تغییر می‌کند، بنابراین، کاربرد نیز به طور غیر مستقیم بر قیمت تأثیر دارد. به عنوان مثال، ضخامت سنگی که برای نمای سازه استفاده می‌شود با ضخامت سنگی که برای پله مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است. در کنار این ها، موارد زیر نیز بر قیمت سنگ گرانیت مؤثر است:

 • لب پر بودن یا نبودن سنگ
 • میزان رگه های موجود در سنگ
 • پرداخت و پولیش های انجام شده بر روی آن
 • تمیز بودن و یکدست بودن برش های سنگ

گرانیت چیست؟

گرانیت شناخته شده‌ترین و معروف‌ترین سنگ آذرین است. سنگی که از انجماد مواد مذاب، در لایه‌های زیرین نزدیک به سطح زمین حاصل شده است. این سنگ به دلیل وفور کانی کوارتز، بسیار سخت و با دوام است و مقاومت فشاری بسیار بالایی دارد. تنوع رنگی خوبی داشته و معمولاً به رنگ‌های صورتی، سفید، طوسی (روشن و تیره) و قرمز هلویی وجود دارد. توجه داشته باشید، برخی از سنگ‌هایی که به‌ عنوان گرانیت سیاه به بازار عرضه می‌شوند و کاملاً مشکی هستند، از نظر علمی گرانیت نیستند و در واقع احتمالاً گابرو هستند. زیرا این سنگ باید حداقل 20 درصد کوارتز در ترکیب خود داشته باشد تا بتوان آن را گرانیت نامید و وجود کوارتز، مانع از مشکی شدن مطلق سنگ می‌شود! بافت و ظاهر Granite یکنواخت بوده و جذب آب آن کم است. این سنگ سال هاست که به عنوان نمادی از قدرت و دوام در نظر گرفته می‌شود.

گرانیت چه نوع سنگی است؟

Granite یک سنگ آذرین نفوذی با بافت درشت است؛ به این معنی که دانه‌های (کانی‌های) آن به راحتی با چشم غیر مسلح دیده می‌شود. منظور از سنگ نفوذی، سنگی است که مذابِ آن از زیر زمین خارج نمی‌شود، بلکه در زیر پوسته زمین سرد می‌شود. سرد شدن تدریجی مذاب فرصت مناسبی برای رشد بلورها و ایجاد بلورهای بزرگ فراهم می‌کند. در نتیجه اندازه دانه‌های کانی در سنگ نیز بزرگ خواهد شد.

سال‌هاست که ثابت شده است که granite علاوه بر منشاء آذرین، منشاء رسوبی نیز دارد. منشاء آذرین و رسوبی به راحتی از طریق مطالعات میکروسکوپی و پترولوژیک قابل تشخیص است. گرانیتهای رسوبی با انواع ماگمایی در سه مورد تفاوت دارند:

 1. موقیعت زمین شناسی.
 2. ویژگی‌های پتروگرافی.
 3. رنگ.

موقعیت زمین شناسی:

 • گرانیت‌های رسوبی معمولاً در سری میگماتیت‌ها و در مناطق چین خورده دیده می‌شوند.
 • انواع ماگمایی به صورت باتولیت، لاکولیت و غیره دیده می‌شوند.

ویژگی های پتروگرافی و رنگ

 • گرانیت‌های رسوبی، فقیر از میکا و حاوی کانی‌های دگرگونی هستند و معمولاً رنگ روشن دارند.
 • گرانیت‌های ماگمایی غنی از میکا و حاوی بلورهای اتومورف پلاژیوکلاز هستند. اغلب تیره هستند اما این بدان معنی نیست که graniteهای ماگمایی نمی‌توانند روشن باشند.

موارد استفاده و کاربرد

Granite یکی از سخت‌ترین سنگ‌های طبیعی موجود برای استفاده در آشپزخانه است. این سنگ پس از پرداخت شدن، آب، روغن و سایر مایعات موجود در آشپزخانه را جذب نمی‌کند و اگر به درستی نگهداری شود، می‌تواند یک عمر رنگ و زیبایی خود را حفظ کند. قیمت سنگ گرانیت پایین‌تر از سنگ مرمر است و از این رو، مقرون به صرفه‌تر از آن است و با توجه با طیف رنگی گسترده‌ای که دارد، با هر دکوراسیونی به راحتی قابل تطبیق است.

 • همانند سنگ مرمر، به عنوان سنگ نما در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد.
 • به عنوان کف پوش در کف بخش های بیرونی ساختمان.
 • استفاده به عنوان سنگ کابینت.
 • ساخت روشویی.
 • دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن، هال و پذیرایی.
 • استفاده در زیباسازی لابی.
 • بسیار مناسب برای ساخت میزهای آزمایشگاهی که با مواد اسیدی سر و کار دارند.

گرانیت ایرانی

اصفهان، خراسان، یزد، سیستان و بلوچستان، زنجان و همدان، از جمله استان‌هایی هستند که معادن Granite را در خود جای داده‌اند. از این رو، سنگی که از هر شهرستان استخراج می‌شود، به نام آن شهرستان نامگذاری و معروف شده است. به عنوان مثال، در شهرستان نظنزِ استان اصفهان، گرانیت معروف نطنز را داریم که به گرانیت مشکی و سفید نطنز معروف هستند. بسته به شرایط زمین شناختی هر منطقه و وضعیت پوستۀ زمین، موقیعت تشکیل سنگ‌ها در هر شهرستان اندکی متفاوت است. این تفاوت سبب می‌شود تا برخی از سنگ‌ها نسبت به برخی دیگر، کیفیت بهتری داشته باشند و به لحاظ قدرت، استحکام و زیبایی ظاهری نیز اندکی متفاوت باشند. همین امر در نهایت بر قیمت سنگ تأثیر گذار است. لیستی از معروف‌ترین گرانیت‌های ایران را در ادامه ملاحظه می‌کنید.

 • گرانیت نطنز؛ مشکی و سفید.
 • گرانیت نهبندان؛ طوسی، کرِم، پرتقالی.
 • Granite بهاره زنجان؛ شکلاتی.
 • گرانیت خرم دره؛ صدفی و شکلاتی.
 • گرانیت بروجرد (جو کار)؛ تم سفید.
 • Granite مروارید مشهد؛ گل پنبه‌ای با تم خاکستری.
 • گرانیت زاهدان؛ گل پنبه‌ای، با دانه بندی بسیار منظم و زیبا.
 • تایباد (گرانیت پرتقالی اوسان)؛ زمینه هلویی با دانه بندی درشت.
 • Granite قرمز یزد؛ زمینه قرمز تیره و روشن با دانه های قهوه ای، سفید و سیاه.

ارزان ترین گرانیت ایرانی، برند مروارید مشهد است. زیرا کیفیت آن متوسط رو به پایین است. اما این بدان معنی نیست که نمی‌توان از آن استفاده کرد. برای کاربردهای معمولی، برند مروارید مشهد مناسب است. این سنگ با تم خاکستری (طوسی) و دانه‌های سیاه و سفید برای کاربردهایی مثل روی میز، کانتر، کابینت و به عنوان سنگ نما در مناطقی که بارندگی زیاد ندارند، مناسب است. به دلیل آنکه جذب آب آن بالاست، برای استفاده در حمام و سرویس های بهداشتی توصیه نمی‌شود.

ویژگی و مشخصات گرانیت های ایران

خرید گرانیت جنگلی (سبز بیرجند)

همانطور که قبلاً هم بیان شد، در واقعیت چیزی به عنوان Granite سبز وجود ندارد. با این حال، همواره مواردی در اصناف خرید و فروش از گذشته باب شده، جا افتاده و ادامه‌دار مانده است. گرانیت سبز بیرجند که به عنوان گرانیت جنگلی نیز معروف است، یک نمونه از این موارد است. گرانیت جنگلی به دلیل استحکام بالا، مقاومت بسیار خوب در برابر سایش و فشار و چگالی بالا، معروف است. جذب آب آن نیز بسیار پایین است و از این رو، گزینه خوبی برای استفاده در محیط‌های مرطوب و نمای ساختمان است.

گرانیت های ایرانی مشکی و طوسی رنگ

 • گرانیت مشکی الموت
 • گرانیت مشکی تویسرکان

رنگ طوسی یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های سنگ گرانیت است. در میان Graniteهای ایرانی، برند نظنز، نهبندان و مشهد، طوسی رنگ هستند.

سنگ گرانیت سفید

گرانیت سفید یکی از پرطرفدارترین رنگ‌های این سنگ است. وفور دو کانی کوارتز و فلدسپات، رنگ سفید و انعکاس و روشنی را در آن به ارمغان آورده است. گرانیت سفید با ظاهر تمیز و کلاسیک خود هیچ گاه از چشم نمی‌افتد. می‌توان آن را برای آشپزخانه و روی میزهای مبلمان استیل و کلاسیک استفاده کرد. گرانیت سفید عمدتاً از کوارتز (سفید شیری) و فلدسپات (سفید مات) تشکیل شده است. کانی‌های سیاه کوچک موجود در آن می‌تواند بیوتیت و آمفیبول باشد. رگه‌های موجود در این سنگ، اغلب سیاه و خاکستری رنگ است؛ اما می‌تواند به رنگ‌های بژ، آبی کم رنگ و صورتی نیز باشد.

سنگ گرانیت تمام مشکی

سنگ‌های تمام مشکی که در تجارت و صنعت با نام گرانیت سیاه (Black granite) شناخته و خرید و فروش می‌شوند، در واقع granite نیستند. بلکه گابرو هستند. Granite حدأقل باید 20% کوارتز در خود داشته باشد. وجود این 20 درصد کوارتز، مانع از مشکی بودن کامل و یکدست سنگ می‌شوند. بنابراین، هرگز فراموش نکنید که یک سنگ تماماً سیاه، granite نیست. گابرو یک سنگ آذرین نفوذی مافیک و معادل درونی بازالت است. گابرو از کانی‌های تیره رنگ تشکیل شده است (پیروکسن، پلاژیوکلاز عمدتاً کلسیک، آمفیبول و مقادیر کمی الیوین).

سنگ هایی که به عنوان Black granite شناخته می‌شوند، به دلیل ظاهر لوکس و دراماتیک خود، استفاده‌های بسیار زیادی دارند. از آن‌ها به ویژه در کانتر و کابینت آشپزخانه استفاده می‌شود. همچنین در دکوراسیون‌هایی که رنگ طلایی به عنوان رنگ فرعی استفاده شده است، گابرو، مکمل بسیار خوب و چشم نوازی محسوب می‌شود.

Nero Absolute

سیاه مطلق (کاملاً سیاه) انتخاب ایده آل برای کسانی است که به دنبال رنگ مشکی عمیق پیچیده هستند. گرانیت کاملاً مشکی در دنیا به عنوان Jet Black یا Nero Absolute نیز شناخته می‌شود و به دلیل نمای زیبای خود، گران‌تر از انواع سیاه معمولی است.

Black Galaxy

Black Galaxy نوعی گابرو است که در عموم به عنوان گرانیت Black Galaxy نیز شناخته می‌شود. استفاده از آن در آشپزخانه و دکوراسیون داخلی، به معنای واقعی ظاهری لوکس به محیط می بخشد. اگر با چوب‌های تیره ادغام شود، بیشترین تأثیر را به لحاظ زیبایی خواهد داشت. Black Galaxy نیز همانند Absolute Black در میان سنگ‌های کانتر گران قیمت جای دارد.

Ubatuba

Ubatuba یک گرانیت برزیلی است که برای میز و اپن آشپزخانه، ظاهر و نمایی واقعاً مجلل ایجاد می‌کند. آرایۀ خیره کننده‌ای از رنگ‌های سبز، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه در این سنگ برزیلی نقش بسته است. این سنگ علیرغم تأثیر عمیق و گیرایی بصری زیادی که دارد، به لحاظ قیمت تقریباً مناسب است. Ubatuba یک انتخاب محبوب برای آشپزخانه‌های لوکس و کلاسیک است.

سیاه – سفید!

گرانیت سیاه و سفید (black and white granite) از رایج ترین رنگ‌بندی این سنگ است و استفاده های زیادی برای کانترها دارد. وجود نسبت‌های تقریباً مساوی از کانی‌های کوارتز، فلدسپات و آمفیبول، سبب به وجود آمدن ظاهر سیاه و سفید در این سنگ می‌گردد.

سنگ گرانیت صورتی و قرمز

رنگ صورتی ناشی از فراوانی فلدسپات پتاسیم در ترکیب سنگ است. در این سنگ می توان کوارتز نیمه شفاف شیری، آمفیبول قهوه‌ای تیره/سیاه و فلدسپات سفید مات نیز وجود دارد. اما در کل، ماده معدنی اصلی آن فلدسپات پتاسیم است.

گرانیت قرمز در واقع همان granite صورتی اما با فراوانی بیشتر فلدسپات پتاسیم است که در کنار آن، حضور ناخالصی هایی از کانی هماتیت، رنگ سنگ را به سمت قرمز متمایل می کند. هماتیت یک کانی اکسید آهن است.

گرانیت سبز و آبی!

سنگی به نام گرانیت سبز و آبی وجود ندارد! چون هیچگاه چنین رنگ‌هایی از این سنگ در زمین ساخته نمی‌شود.

آنچه که ممکن است در بازار به عنوان گرانیت سبز به شما معرفی کنند، یا مرمر سبز است، یا یک سری سنگ‌های دیگر به دلیل وفور کانی‌های سبز رنگ، رنگ‌شان به سبز می‌گراید. بنابراین، حتی اگر به دلیل رنگ جذب چنین سنگ‌هایی می‌شوید، دیگر نباید انتظار مقاومت، دوام و پایداری منحصر به فرد Granite را از آن سنگ داشته باشید.

ممکن است کانترهایی را دیده باشید که از سنگی آبی رنگ همانند granite ساخته شده‌اند. آنچه که ممکن است به عنوان Granite آبی به شما معرفی کنند، سنگ دیگری به نام لارویکیت (Larvikite) است؛ یک سنگ آذرین از گونۀ مونزونیت ها. جایگزین رایج دیگر، آنورتوزیت است. آنورتوزیت که مقادیر زیادی کانی لابرادوریت آبی در خود دارد و به عنوان Granite آبی فروخته می‌شود.

معروف ترین و خاص ترین گرانیت های خارجی

 • Santa (St.) Cecilia granite: حضور مقادیر زیاد گارنت، رنگ این سنگ را تیره و آن را خاص کرده است.
 • Uba Tuba granite برزیل: به دلیل وفور میکا، رنگ تیره به خود گرفته است.
 • Baltic Brown granite: حاوی دانه های بزرگی از فلدسپات است.

مزایا و معایب

مزیت ها

 • چقرمگی بالایی دارد.
 • در برابر سرما و گرما مقاوم است.
 • در برابر ضربه مقاومت خوبی دارد و به راحتی شکسته نمی‌شود.
 • به دلیل وفور کوارتز، مقاومت بسیار خوبی در برابر فرسایش دارد.
 • در تمامی شرایط آب هوایی، اعم از متعدل و مرطوب تا گرم و خشک، بسیار پایدار و مقاوم است.
 • جذب آب آن پایین است؛ این مزیت، سنگ گرانیت را برای استفاده و تزئین حمام و سرویس های بهداشتی ایده‌آل کرده است.

معایب و کاستی های سنگ گرانیت

 • قیمت گرانیت از قیمت تراورتن و بسیاری از دیگر سنگ های ساختمانی بالاتر است. علت آن مقاومت و پایداری بسیار خوب آن است.
 • اجرای آن به عنوان سنگ نما، زمان بَر بوده و هزینه نصب آن بالاست. زیرا هم از نظر وزنی سنگین است و هم چسبندگی آن زمان‌بَر است.
 • عایق صدا و حرارت نیست.
 • فقط برندهایی که میزان آهن‌شان بالاست ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض آب و رطوبت، اندکی دچار زنگ زدگی شوند.
 • به دلیل میدان مغناطیسی، نباید در بیمارستان‌ها، درمانگاه ها و آزمایشگاه مورد استفاده قرار گیرد.
 • به دلیل آنکه در مراحل آخر انجماد ماگمایی شکل می‌گیرد، عناصر با شعاع اتمی بزرگ مثل رادیوم در آن وجود دارد. این موضوع منجر به ایجاد خاصیت رادیواکتیو در آن می‌شود. این امر، موجب محدودیت استفاده از Granite در راه پله‌های داخل ساختمان، محیط های آزمایشگاهی و بیمارستان ها استفاده می‌گردد. توجه داشته باشید که برای ساختمان‌هایی با کاربری‌های دیگر، نگرانی در این مورد وجود ندارد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قیمت خرید سنگ گرانیت سیاه و سفید ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قیمت خرید سنگ گرانیت سیاه و سفید ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *