قیمت سنگ بازالت ساختمانی مشکی و طوسی کف و نما

(1 بررسی مشتری)

قیمت سنگ بازالت ساختمانی ماکو و همدان، بسته نوع پرداخت سنگ (ساده، شیاردار، بوش‌هَمِر، چرمی) رنگ (سیاه، طوسی، خاکستری)، ابعاد و ضخامت آن متفاوت است. در مورد بازالتهای کات بروکن، میزان تیشه کَن شدن سطح سنگ و فاصلۀ شیارها بر قیمت تأثیرگذار است. بازالت (Basalt) یک سنگ آذرین بیرونی تیره رنگ با چگالی g/cm3 2.7 است که از ماگمای بازیک با گرانروی کم و سرد شدن سریع آن در سطح زمین به ایجاد می‌شود. این سنگ به عنوان سنگ ساختمانی تیره رنگ (سیاه، خاکستری و طوسی) برای استفاده در کف، پله و نمای سازه‌ها کاربرد دارد. از انواع سنگهای basalt ساختمانی می‌توان به بازالت تایل، شیاردار، کوبیک، سابیده و نسابیده و چرمی اشاره کرد. سختی و مقاومت بالا، عمر طولانی و مقاومت در برابر آتش، از مزایای بازالت است. جهت استعلام قیمت سنگ بازالت ساختمانی، مشاوره و خرید این سنگ با ما در شرکت کوهِ سنگ تماس بگیرید: 09197562272؛ 66396090-021

قیمت و خرید سنگ بازالت ساختمانی

قیمت سنگ بازالت ساختمانی بسته به ساده بودن سطح و شیار دار بودن آن، اندکی متفاوت است. به طور کلی، قیمت به موارد زیر بستگی دارد:

 • در مورد بازالت‌های کات بروکن، میزان تیشه شدن سنگ و فاصلۀ خطوط بر قیمت سنگ تأثیر گذار است. انواع شیار دار ساب داده نمی‌شوند.
 • دستگاه بُرش و نوع برش: اینکه بُرش سنگ به صورت اسلب است یا تایل.
 • نوع پرداختی که بر روی سنگ اعمال می‌شود؛ پرداخت‌هایی از جمله: ساب و چرمی و انواع پرداخت آنتیک.
 • ضخامت و ابعاد: بدیهی است که هرچه ضخامت و ابعاد سنگ بیشتر باشد، قیمت نیز بیشتر خواهد شد.

سؤالات متداول و راهنمای خرید سنگ بازالت ساختمانی

 • بازالت چه نوع سنگی است؟ یک سنگ آذرین بیرونی (آتشفشانی) ریز بلور به رنگ تیره (مشکی/ خاکستری/ طوسی و گاه سبز تیره).
 • وزن مخصوص آن چقدر است؟ 3-2.8 g/cm3
 • بیشترین کاربرد این سنگ چیست؟ استفاده به عنوان سنگ پله، سنگ لاشه و سنگ کف باغ، ویلا و بوستان‌ها.
 • منظور از بازالت کات بروکن چیست؟ سنگ بازالت ساختمانی است که در سطح‌شان شیار ایجاد شده است.
 • برای استفاده در کف باغ، ویلا و بوستان‌ها، کدام نوع basalt مناسب است؟ انواع شیاردار و کوبیک.
 • برای دیوار نمای باغ‌ها و ویلاها کدام نوع را انتخاب کنیم؟ بازالت کوبیک و تایل.

بازالت چیست؟

بازالت (Basalt) یک سنگ آتشفشانی است؛ سنگی تیره رنگ (عمدتاً سیاه) و با بافت ریز (ریز دانه) که از سرد شدن سریع گدازه‌های آتشفشانیِ بازیک در سطح زمین ایجاد شده است. دمای این گدازه های بازیک به 1100 تا 1200 درجۀ سانتیگراد می‌رسد. به دلیل آنکه در سطح زمین شکل گرفته است، در گروه سنگ‌های آتشفشانی و سنگ‌های آذرین بیرونی قرار داده می‌شود. چگالی آن 2.5 تا 2.8 گرم بر سانتی‌متر مکعب است و سنگی سخت است. مقاومت خوب و رنگ تیره و خاص باعث شده است تا از آن به عنوان سنگ بازالت ساختمانی در ساختمان سازی و همچنین کارهای عمرانی استفاده گردد.

بازالت نسبت به سایر سنگهای آتشفشانی درصد سیلیس کمتر و آهن و منیزیم بیشتری دارد. حضور مقادیر بالای اکسید منیزیم و اکسید کلسیم، به این سنگ رنگ تیره بخشیده است. دگرسان شدن کانی‌های سرشار از منیزیم و کلسیم موجود در این سنگ، سبب تغییر رنگ آن به سمت طیف سبز می‌شود. بازالتهای سبز رنگ گرین استون نامیده می‌شوند. basalt فراوان‌ترین سنگ آتشفشانی پوسته زمین است و بیش از 90 درصد سنگ‌های آتشفشانی سطح زمین را تشکیل داده است. این سنگ علاوه بر زمین، در کرۀ ماه و مریخ نیز وجود دارد. basalt نه تنها فراوان‌ترین سنگ سطح زمین است، بلکه کف اقیانوس ها هم تماماً از بازالت تشکیل شده است.

کاربردها

basalt کاربردهای صنعتی و ساختمانی متعددی دارد؛ از جملۀ این کاربردها عبارتست از:

 • استفاده به عنوان سنگ شومینه و کوره.
 • ساخت آبنما، قرنیز، مجسمه و مصنوعات دکوراتیو.
 • استفاده به عنوان عایق حرارتی (ساخت پشم سنگ).
 • به عنوان سنگدانه در ساخت مصالح مربوط به پروژه‌های ساختمانی.
 • استفاده به عنوان سنگ بازالت ساختمانی به صورت سنگ نما، سنگ کف، سنگ پله.
 • ساخت الیاف بازالت به منظور تهیۀ محصولاتی مانند پارچه و آرماتورهای بازالتی.
 • به عنوان سنگدانه برای زیرسازی جاده‌ها، ساخت بتن، روسازی آسفالت، بالاست راه آهن.

انواع سنگ بازالت ساختمانی

سنگ‌های بازالت ساختمانی را می‌توان به لحاظ ترکیب شیمیایی، رنگ، ظاهر و نوع برش به انواع زیر طبقه بندی کرد.

Basalt‌ها را می‌توان به لحاظ تشکیل آن در طبیعت یا به بیان دیگر، به لحاظ ترکیب شیمیایی‌شان، در دو دسته قرار داد: بازالت‌های تولئیتی و بازالتهای قلیایی. این یک دسته بندی علمی است که در علم زمین شناسی و پترولوژی و اکتشاف معادن مورد استفاده و کاربرد دارد. تفاوت این دو، در میزان سلیس و عناصر قلیایی است. میزان سیلیس در basalt‌های تولئیتی، بیشتر است. از این رو می توان گفت تولئیتی‌ها، دوام و سختی بیشتری هم دارند.

انواع و تقسیم بندی‌های دیگر در ادامه بیان و شرح داده شده است.

رنگ بندی سنگ بازالت ساختمانی

 1. بازالت مشکی.
 2. طوسی – خاکستری.

انواع basalt به لحاظ ظاهر

 1. سنگ بازالت با سطح صاف و ساده.
 2. basalt شیاردار / کات بروکن.
 3. بازالت بوش همر/ بوشهمر.

انواع سنگ بازالت ساختمانی به لحاظ نوع برش

 1. اسلب: برای تولید اسلب های basalt، از سنگ های تک کوپ آن استفاده می‌شود.
 2. تایل: از سنگ‌های دو کوپ برای تولید و برش به صورت تایل استفاده می‌شود.
 3. کوبیک: برش های مربعی با ابعاد 30، 40، 50 و 80 سانتی‌متر هستند. برای تولید کوبیک‌های بازالت از لاشه سنگ ها و سنگ‌های سه کوپ استفاده می‌شود.

اصطلاح کوپ سنگ (بلوک سنگ) به برش های بزرگ از سنگ های خام اتلاق می‌شود که مستقیم از معدن سنگ برش خورده و استخراج می شوند. در واقع، می‌توان گفت که کوپ، همان سنگ خام است که از معدن بهره بردای و خارج می‌شود. این سنگ ها به شکل معکب و یا مکعب مستطیل هستند. انواع کوپ سنگ:

 • تک کوپ
 • دو کوپ
 • سه کوپ
 • کوچکتر از سه کوپ (لاشه سنگ)

از میان چهار نوع بالا، ابعاد لاشه سنگ‌ها از همه کوچکتر است. در مقابل، تک کوپ‌ها ارزش بیشتری دارند. زیرا ابعاد بزرگ‌تری دارند؛ از این رو، می‌توان آن‌ها را به هر اندازه و شکلی که لازم است، برش داد و تبدیل کرد. بزرگ بودن ابعاد سنگ‌های تک کوپ، دست تولید کننده را برای ایجاد انواع برش و تولید سنگ در ابعاد و اندازۀ دلخواه، باز می‌گذارد. هر دو عدد سنگ دو کوپ، تشکیل یک سنگ تک کوپ را می‌دهد. از سنگ‌های سه کوپ برای ایجاد برش‌های مربعی با ابعاد 30، 40، 50، 60، 70 و 80 استفاده می‌شود.

انواع basalt ساختمانی بر اساس کاربرد

 1. بازالت تایل
 2. Basalt کوبیک
 3. سنگ بازالت ساختمانی سابیده (هوند)
 4. Basalt چرمی

سنگ بازالت ساختمانی به صورت تایل

تایل به معنای کاشی است و منظور از تایل، در اصطلاح بازالت‌هایی هستند که در ابعاد کوچک و به صورت کاشی برش خورده‌اند. از تایل‌های بازالت می‌توانید به عنوان سنگ کف استفاده کنید. همچنین به صورت تزئینی برای دیوار و نما کاربرد دارد.

کوبیک basalt

در صورتی که سنگهای basalt به شکل مکعب برش داده شود، بازالت کوبیک نام می‌گیرد. این کوبیک‌ها را هم می‌توان به عنوان سنک کف و تزئین در نما و دیوار سازه ها استفاده کرد.

بازالت ساختمانی سابیده (هوند)

منظور از بازالت سابیده، بازالتی است که طی فرایند ساب، با دستگاه های مخصوص، پردازش گردیده و سطح آن صاف، براق و یکنواخت شده است. فرایند ساب، ظاهر سنگ را زیباتر و جذاب تر می‌کند. از این رو، می‌توانید از آن‌ها برای بخش‌ها و قسمت‌هایی که دید بیشتری دارند و زیبایی و چشمگیرتر شدن‌شان مهم‌تر است، استفاده نمایید. قیمت سنگ بازالت ساختمانی هوند به دلیل پروسه ای که برای ساب و براق کردن سنگ طی می‌کند، بالاتر از انواع معمولی است.

قیمت سنگ بازالت ساختمانی سابیده (هوند)
سنگ بازالت ساختمانی هوند (سابیده)

سنگ بازالت ساختمانی چرمی

ظاهر و جلای چرمی مانند این سنگ ها سبب شده است که از آن‌ها با عنوان بازالت چرمی یاد شود.

Basalt شیار دار (کات بروکن)

سنگ بازالت شیاردار همان سنگ بازالت معمولی است که در زمان پرداخت در کارخانه، شیارهای باریک و ظریفی بر سطح آن ایجاد شده است. این شیارها با موازات یکدیگر ایجاد می‌شوند. وجود شیار در سطح سنگ، علاوه بر آنکه ظاهری خاص به آن می‌بخشد و آن را برای استفاده در نمای ساختمان منحصر به فرد می‌کند، مزیت دیگری هم دارد. اینکه به عنوان یک گزینه بسیار خوب برای سنگ کف و پله و همچنین کفپوش محوطه باز باغ یا ساختمان بسیار کارآمد است. زیرا شیارهای موجود در سطح سنگ، از لغزندگی در زمان رفت آمد جلوگیری می‌کند. این امر به ویژه برای مناطقی که همواره خیس و مرطوب هستند و امکان لغزندگی بالاست، مفید می‌باشد. سنگ‌های کات بروکن پس از شیاردار شدن، با دستگاه‌های پولیش کننده، صاف و براق می‌شوند.

بسته به اینکه سنگ بازالت ساختمانی شیاردار برای چه کاربردی تولید می‌شود، شیارها با عرض، عمق و فاصله‌های مختلف نسبت به هم ایجاد می‌شود. بر این اساس، انواع مختلفی از بازالت های کات بروکن تولید می‌شود:

 • Basalt شیار 2 سانت
 • بازالت همدان شیار 5 سانتی با عمق 2 سانتیمتر
 • Basalt همدان شیار 2 سانتی با عمق 2 سانتیمتر
 • سنگ بازالت ساختمانی سابیده ماکو شیار 1 سانتی

بازالت بوش همر

در صورتیکه در کارخانه، سنگ با دستگاه مخصوصی به نام بوش همر پرداخت شود، محصول به دست آمده، پسوند نام دستگاه (یعنی بوش هَمر) را به خود می‌گیرد. بنابراین، بازالت بوش همر، بازالتی است که سطح آن با دستگاه چکش مانند خاصی به نام بوش همر، طرح‌دار شده است. بوش همر سطحی سوزن سوزن (زبر و ناصاف) در سنگ ایجاد می‌کند. هدف از ایجاد چنین سطحی، افزایش اصطکاک و جلوگیری از لغزندگی است. از این رو، سنگ‌های حاصل از پرداخت بوش همر برای استفاده در کف و پله مناسب هستند. اما می‌توانید از آن‌ها برای اجرای نمای سازه نیز استفاده کنید. به ویژه اگر بخواهید نمایی دو رنگ یا چند رنگ با طرح‌های خاص ایجاد کنید.

قیمت سنگ بازالت ساختمانی بوش همر
سنگ بازالت ساختمانی بوش همر

سنگ بازالت برای نما ساختمان

یکی از زیباترین سنگ‌های مورد استفاده برای نمای سازه ها، سنگ بازالت ساختمانی است. تنوع ظاهری این سنگ به گونه ایست که از آن می‌توان به نحوه‌های مختلف به عنوان مکمل سنگ نما با دیگر سنگ استفاده کرد. با توجه به دوام و قابلیت کم جذب آب، basalt از بهترین گزینه ها برای نمای سازه‌ها است. از انواع شیار دار آن می‌توان به صورت تزئینی در بخش هایی از نما و متناسب با معماری نما استفاده‌های خوبی کرد. وجود شیار نصب سنگ را آسان می‌کند. اما توجه داشته باشید که سطحی که قرار است روی دیوار نصب شود، تمیز و صاف باشد. نصب با استفاده از ملات و همچنین چسب های مخصوص امکان پذیر است.

مزیت ها و معایب

مزایای سنگ بازالت ساختمانی

مهمترین مزیتی که مردم را به سمت انتخاب سنگ طبیعی سوق می‌دهد زیبایی و دوام آن است. این مزیت و مزایای دیگری در مورد سنگ بازالت ساختمانی صدق می‌کند؛ از جمله اینکه:

 • سختی و چگالی بالا.
 • در برابر آتش مقاوم است.
 • بادوام است و عمر طولانی دارد.
 • در برابر خراش و سایش مقاوم باشد.
 • در شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت خوبی دارد.
 • با مصالح دیگر مثل بتن معماری و چوب، سِت می‌شود.
 • غیر سمی است و در پروژه های ساختمانی و عمرانی مختلف قابل استفاده می‌باشد.
 • برای کاربردهای مختلف، در داخل (فضای پوشیده) و خارج (فضای باز) قابل استفاده است.
 • چسبندگی مناسب دارد؛ از این رو، نصب آن برای استفاده در نمای ساختمان، چالش برانگیز نیست و می‌توان از آن در ابعاد بزرگ استفاده کرد.
 • رنگ تیرۀ طبیعی سنگ بازالت، آن را برای استفاده در سبک‌های مختلف معماری و نما اعم از سنتی و مدرن، کاربردی کرده است.

کاستی ها

همۀ مواد، از جمله مواد طبیعی و مصنوعی در کنار زیبایی‌ها و مزیت‌های متعددی که دارد، ممکن است کاستی هایی نیز داشته باشند. البته بسیاری از این کاستی‌ها را می‌توان با توجه کردن و استفادۀ صحیح، کمرنگ و یا حتی بی اثر است. در مورد سنگ بازالت ساختمانی باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • مراقب ریخته شدن مواد اسیدی بر روی سنگ باشید.
 • basalt بسیار سخت است، به همین دلیل، برش و شکل دادن به آن دشوار است. در نتیجه، میزهای بازالتی معمولاً گران‌تر از انواع دیگر میزهای سنگی هستند.
 • اگر مواد چربی یا رنگی روی آن بریزد، می‌تواند لک بگیرید. به همین دلیل، از این سنگ همواره به عنوان سنگ نما، پله و کف استفاده می‌شود. استفاده از آن برای موارد مذکور، مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اگر تمایل دارید از آن برای میز کانتر استفاده کنید، آن آب بندی کنید تا از لک شدن سنگ محافظت شود.
 • در شرایطی که سبک بودن سازه ساختمان الزامی و بسیار مهم است، از سنگ بازالت ساختمانی به میزان کمتری در نما استفاده کنید و یا آن را حذف کنید. زیرا این سنگ چگال است و بار سازه را افزایش می‌دهد.

نحوۀ نگهداری و شستشوی سنگ بازالت ساختمانی

 • اگر مایعات رنگی یا هر مادۀ دیگری بر سطح بازالت ریخت، فوراً آن را پاک کنید. زیرا این سنگ متخلخل است و می‌تواند رنگ بگیرد.
 • از آب و نمک و مواد شیمیایی قوی برای شستشو استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ سنگ شوند.
 • در زمان تمیز کردن سنگ، از پاک کننده‌های خشن یا اسکراب های ساینده استفاده نکنید.
 • از شوینده‌های اسیدی استفاده نکنید زیرا ممکن است موجب خوردگی سنگ شوند.
 • در صورت لک دار شدن سنگ، می‌توانید لکه‌ها را با استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب از بین ببرید. این ترکیب را روی لکه‌ها بریزید، با یک برس نرم به آرامی پاک کنید و سپس آبکشی نمایید.
 • از ایجاد شوک دمایی به سنگ (سرد و داغ کردن ناگهانی و سریع سنگ) خودداری کنید.

1 دیدگاه برای قیمت سنگ بازالت ساختمانی مشکی و طوسی کف و نما

 1. Avatar for S@harkoohf@r

  بابک میرزاخانی

  سلام وقت بخیر. در نظر دارم برای مسیر ورودی ویلا، از ابتدای درب ورودی تا انتهای مسیر که به پارکینگ ختم می شود از سنگ استفاده کنم. این مطلب رو مطالعه کردم. اگر بخوام بازالت استفاده کنم، خواستم نظر شما رو جویا بشم.

  • Avatar for S@harkoohf@r

   S@harkoohf@r

   سلام و احترام جناب میرزاخانی. استفاده از سنگ بازالت ساختمانی برای کار در کف ویلا از درب ورودی تا پارکینگ گزینه و انتخاب خوبی است. حتی می‌توانید از آن برای پوشش دادن کف پارکینگ‌تان نیز استفاده کنید. این سنگ مقاومت خوبی دارد و سال‌ها برای شما کار می‌کند. موفق باشید…

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه برای قیمت سنگ بازالت ساختمانی مشکی و طوسی کف و نما

 1. Avatar for S@harkoohf@r

  بابک میرزاخانی

  سلام وقت بخیر. در نظر دارم برای مسیر ورودی ویلا، از ابتدای درب ورودی تا انتهای مسیر که به پارکینگ ختم می شود از سنگ استفاده کنم. این مطلب رو مطالعه کردم. اگر بخوام بازالت استفاده کنم، خواستم نظر شما رو جویا بشم.

  • Avatar for S@harkoohf@r

   S@harkoohf@r

   سلام و احترام جناب میرزاخانی. استفاده از سنگ بازالت ساختمانی برای کار در کف ویلا از درب ورودی تا پارکینگ گزینه و انتخاب خوبی است. حتی می‌توانید از آن برای پوشش دادن کف پارکینگ‌تان نیز استفاده کنید. این سنگ مقاومت خوبی دارد و سال‌ها برای شما کار می‌کند. موفق باشید…

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *